Mittetulundussektor ja konkurents


Kirjutan taas ühest küsimusest, mille üle tekis mul hiljuti grupiga põnev arutelu, ning mis tõenäoliselt on täna üsna aktuaalne Eesti kolmandas sektoris: kas konkurents mittetulundussektoris on aktsepteeritav?

Kui ma palusin koolituse osalejatel vältida sõna “konkurents” oma organisatsiooni arengu riskide määramisel, siis tekitas see grupis päris suurt pahameelt. Omalt poolt tõin sellise sõnakeelu argumendiks asjaolu, et mittetulundusliku organisatsiooni olemus välistab igasuguse konkurentsi võimaluse, kuna organisatsioon luuakse lähtudes ühiskondlikust vajadusest. Seega: ideaalis on enne vajadus ja siis on organisatsioon. Ja nüüd vastake ausalt – mitu sellist mittetulundusühingut Te teate?

Ka juhul, kui ühe probleemi lahendamiseks eksisteerib kaks (või rohkem) organisatsiooni, ei saa nad oma vahel konkurendid olla, kuna nende tegevus (ja sellest tulenevalt ka see, et nad eksisteerivad) peaks täies mahus teenima ühiskonda, ja seeläbi ka eksisteerimise eesmärk peaks olema sotsiaalse kapitali loomine, mitte iga hinna eest ellu jäämine (loe: kliendi eest võitlemine). Kui ei ole vajadust, siis ei ole ka MTÜ’d.

See on teooria. Tänane praktika on on pigem see, et suurem osa mittetulundussektorist tegutseb igapäevaselt eelkõige ellujäämise nimel. Siiani ei ole ma kokku puutunud ühegi organisatsiooniga, mille juht või liikmed on võtnud kätte ja tõsimeeli kriitiliselt analüüsinud oma olemasolu õigustatust ja vajalikkust. Pigem lähtutakse sellest, et organisatsioon eksisteerib, ning enamasti on sellel on olemas ka rahaliselt mõõdetavad igapäevased vajadused, mida on vaja katta. Juhul, kui sihtrühm ja rahastajad organisatsiooni vajalikkusest aru ei saa ning tegevust ei toeta, siis üldlevinud arvamuse kohaselt on nii pigem nende saamatusest, kui organisatsiooni missiooni küsitavuse tõttu.

Siit küsimus laiale ringile: kui suur osa Eesti kolmandast sektorist jääks järgi, kui mittetulundusühingu jätkamise tingimuseks oleks seatud defineeritud ja sihtrühma poolt aktuaalseks tunnustatud missioon?

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s