Kuidas edasilükkamist enda kasuks ära kasutada?


do itIgal efektiivse ajakasutuse koolitusel räägime sellisest igale inimesele loomulikust harjumusest nagu edasilükkamine. Väljendub see selles, et mõne tähtsa/suure/ebameeldiva ülesandega alustamise vältimiseks leiad Sa endale mõne vähem olulise asendustegevuse ning tegeled pigem sellega. Koolitustel räägime me alati edasilükkamisest kui harjumusest, mis vähendab Sinu produktiivsust ning jagame nippe, kuidas seda vältida saab. Aga miks mitte Seda hoopis enda kasuks ära kasutada?

Tead küll seda tunnet, kui mõni suur ülesanne peakohal ripub, aga Sa muudkui otsid enda jaoks vabandusi, miks asja juurde asumisega peaks natuke veel ootama. Ning tõenäoliselt tead sellisel juhul ka süütunnet, mida saab kokku võtta ühe küsimusega: “miks ma ei võinud asja õigel ajal ära teha?

Aga ole kaval. Mõne väikese nipiga saad vältida nii süütunnet, kui ka eneseületamise piina.

Planeeritud viivitamine

Kui oled viivitamist enda juures tähele pannud, siis ilmselt tead juba, millised on need ülesanded ja tegevused, millele alustamisega hakkad suure tõenäosusega viivitama. Seega on juba enam-vähem ette teada, millal mõnda asendustegevust vaja võib minna. Koosta endale “To Do” nimekirja kõrvale väike nimekiri väheolulistest asjadest, mida on nagunii vaja üks kord ära teha, aga millele on tihedas graafikus keeruline aega leida. Mis see võiks olla? No näiteks:

  • korrasta oma töökeskkond (nii laud, kui ka arvuti desktop). Pane vedelevad paberid õigetesse kaustadesse ja viska ära üleliigne.
  • mõned isiklikud toimingud. On vaja broneerida juuksuri/hambaarsti/autoremondi aeg? Suurepärane hetk selle tegemiseks!
  • hoia suhteid. Kas on mõni klient või koostöö partner kellega on kasulik pidada kontakti, aga juba pikemat aega ei ole Sa jõudnud temaga suhelda? Kirjuta talle nüüd! Või helista. Või kutsu lõunale.
  • planeeri. Tavapärases töörütmis ei jätku meile piisavalt aega, et pühendada see planeerimisele ja oluliste sammude/tegevuste läbimõtlemisele. Viivitamise hetk on hea aeg selleks. Võta endale üks kohv ja märkmik ja mõtiskle oluliste asjade üle.

Planeerimata viivitamine

Siiski, päris alati ei ole võimalik viivitamise hetke täita millegi tohutult asjalikuga. Kui tunned, et järgmise ajalõigu jooksul saab Sinu produktiivsus olema ääretult madal, siis ei ole mõtet ennast piinata ei põhiülesandega, ega ka planeeritud asendustegevusega. Võta aeg maha. Kasuta see kas jalutuskäiguks, trenniks, lõuna söömiseks, või raamatu lugemiseks. Mõtete mujale saamine võimaldab Sul veidi energiat koguda ja tulla töö asjade juurde tagasi puhanuna.

NB! Oluline on see, et nii planeeritud, kui ka planeerimata viivitamise korral sead sa endale ajalimiidi, millal tuled põhiülesande juurde tagasi. Vastasel juhul, võib viivitamine venida ja Sa ei jõua oma tööd tähtajaks valmis.

P.S. Selle blogipostituse kirjutasin valmis selle asemel, et hakata koostama uue koolituse slaide. Viivitamine on olnud produktiivne. Nüüd asun asja kallale! Ausalt!!!

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s