Kust tulevad ideed?


Idea2Viimase paari kuu jooksul on vähemalt kolme täiesti erineva organisatsi esindajat kurtnud mulle ühte ja sama muret: organisatsiooniliikmed ei oska häid ideid genereerida. “Kujutad ette, me teeme iga kuu tunnise võtmemeeskonna üldkoosoleku, et genereerida uusi ideid organisatsiooni arendamiseks, aga sealt ei tule midagi…”,kurtis mulle ühe üle-eestilise mittetulundusliku organisatsiooni juht. Üldiselt tuleb pärast sellist juttu ka küsimus, kas ma oskan soovitada mõnda konsultanti või koolitajat, kes saaks õpetada  ideede genereerimist ja/või loovust.

Loova ajastu propaganda on jätnud paljudele mulje, et miljoni-dollari ideed tulevadki “lambist” ja just nimelt käsu peale, spetsiaalselt ideede genereerimiseks ettenähtud ajal. Ning kui mõni idee on sinna lambi külge natukeseks pidama jäänud, siis saab seda alla meelitada õigete loovustehnikatega.

Unarusse on jäänud asjaolu, et tühja koha peale idee või lahendus ei teki. Selleks on vajalik eeltöö – pikk ja põhjalik probleemi ja sellega kaasneva info “seedimine”. Probleem on selles, et aega selle peale kulutada väga tihti ei taheta. Kuulutatakse hoopis välja ideede genereerimise koosolek. Ja pärast imestatakse, miks sealt ühtegi head lahendust ei tulnud.

Mida ma siis soovitasin nendele kolmele ideenäljas õnnetule? Saatsin ühe video lingi ja lisasin, et kui nad on selle ära vaadanud ning endiselt leiavad, et ideedegenereerimise koolitus oleks nende organisatsioonile hädavajalik, siis andku teada ja ma soovitan paari koolitajat, kes sellega suurepäraselt hakkama saaks. Hämmastaval kombel ei ole peale kahte nädalat ükski kolmest ühendust võtnud.

Mis lingi ma saatsin? Palun väga: TED talk Steven Johnson’i esitluses, kes räägib sellest, kuidas head ideed tulevad.

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s