Mis on vahet mittetulundusühingul ja sotsiaalsel ettevõttel?


ein_web_iconViimasel ajal on hakanud aktiivselt levima mõiste “sotsiaalne ettevõtlus“. Iseenesest on see väga positiivne nähtus, aga järjest rohkem tõusetub küsimus: kuidas erineb sotsiaalne ettevõte meile harjumuspärasest mittetulundusühingust või sihtasutusest ning nö päris ärivormidest?

Kokkuvõtlikult öeldes on erinevused järgmised.

Tegutsemise eesmärk

Äriettevõtte tegutseb kasumi tootmiseks, samal ajal kui MTÜs kasumit olla ei tohi. Seevastu on mittetulundusühingu peamine eksisteerimise eesmärk luua sotsiaalset väärtust, pakkudes lahendust ühiskondlikele või siis ökoloogilistele probleemidele.

Sotsiaalne ettevõtte on selles mõttes kombinatsioon mõlemast: selle jaoks on oluline lahendada oma toodete või teenustega mõnda aktuaalset probleemi ning teenida nende müügist kasumit.

Rahastus

Mittetulundussektor on harjunud saama rahastust fondidest ja programmidest projektipõhiselt. Tihti on toetajateks sponsorid või annetajad. Silmapaistvamad ühingud saavad regulaarselt rahasüsti ka näiteks KOVi eelarvest.

Äriettevõte finantseerib iseennast, tootes kasumit teenuste või kaupade müügist. Teoreetiliselt on siis võimalik ka projektipõhine rahastus ettevõtlustoetuste kaudu, kuid need juhud on üldpilti arvestades väga haruldased.

Sotsiaalne ettevõte on selles osas palju lähemal äriettevõttele, kui MTÜle. Tema peamine rahastusallikas on müügitulu. Ei ole välistatud ka üksikud annetused ja sponsorlus, kuid see on sotsiaalse ettevõtte puhul pigem erand.

Kasumi jaotamine

Üldjuhul äriettevõttes jaotatakse kasum osanike vahel. Samal ajal MTÜle Eesti seadusandlus kasumi saamise varianti üldse ei annagi. Sotsiaalne ettevõte küll teenib kasumit, kuid see kas jääb ettevõtte sisse reinvesteerimise eesmärgil, või siis läheb alternatiivvariandina annetamisele.

Selleks, et illustreerida eelpool toodud võrdlust, toon näite ühest kuulsast sotsiaalsest ettevõttest: see on Restoran Fifteen Londonis (omanik Jamie Oliver). Fifteen on ülitrendikas restoran, mis pakub kõrgklassi toitu. Sotsiaalseks ettevõtteks teeb selle restorani asjaolu, et köögis töötavad noored, kelle elu enne seda ei olnud kõige lihtsam, nad on nö keerulise minevikuga. Nad läbivad restorani tööle saabudes väljaõppe ning seeläbi saavad ka uue võimaluse eneseteostuseks ja uue elu alustamiseks. Restoran toodab päris suurt kasumit, kuid see annetatakse 100% ulatuses heategevuseks.

4 thoughts on “Mis on vahet mittetulundusühingul ja sotsiaalsel ettevõttel?

  1. Pingback: Skill Mill – noorte õigusrikkujate teine võimalus | Ideesahtel

  2. Pingback: Kolm trendi, mida juht peaks 2016. aastal silmas pidama | Ideesahtel

  3. Pingback: Veel üks näide sotsiaalsest ettevõtlusest | Ideesahtel

  4. Pingback: Võimalus taotleda toetust sotsiaalse ettevõtluse äriplaani koostamiseks | Ideesahtel

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s