Arvamusfestivali järelkaja: toetuspõhise majanduse mull


moneyrainMõnda aega tagasi toimunud Arvamusfestivalil oli laual palju teemasid, mida tahaks Ideesahtlis kajastada ning mille üle põhjalikumalt diskuteerida. Üks nendest on küsimus, kas otsetoetused ettevõtluses teevad head või halba.

Otsetoetuse poolt räägivad kindlasti edulood, kus ettevõte ei oleks läinud käima ega saanud edukaks, kui ELi struktuurifondid või Eesti riik ei oleks õigel hetkel õla alla pannud. Samas, on ka palju näiteid, kus stardi- või arengutoetus on loonud illusiooni, et ollakse konkurentsivõimelised, ning toetusesaamise eufooriale järgnes läbikukkumine tegelikes turu konkurentsitingimustes.

Mittetulundussektor on siin muidugi omaette kategooria, kus paljudele sihtrühmadele suunatud vajalik ja kasulik tegevus jääks ainult plaanideks, kui projekte ei oleks fondidest/programmidest rahastatud. Aga ka siin on olemas vastuargumente: milleks on vaja MTÜd, kelle peamiseks tegevuseks ongi nö tasuta raha küsimine ning kes kirjutavad projekte raha saamise, mitte projekti eesmärgi saavutamise nimel.

Küsimus, mida ma tagaks aga selle postitusega õhku visata, puudutab halli ala äriettevõtluse ja MTÜde vahel. Nimelt tuleb küsida, kas sotsiaalne ettevõte peaks tegutsema muuhulgas ka otsetoetusi kasutades, või piirduma üksnes äritegevusest pärineva tuluga?

Erinevate riikide seadusandlus ja ettevõtluseetika näeb sellele küsimusele ette erinevaid vastuseid. Aga mis on see Eesti reaalsus? Mida arvad Sina, Ideesahtli lugeja?

Videot Arvamusfestivali diskussioonist, kus seda teemat arutati, näed siit. Diskussiooni mõned olulisemad mõtted võttis kokku Äripäev.

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s