Alternatiiv arengukava koostamisele? Olemas!


Organisatsiooni struktuur ja selles toimivad Crossing out Plan A and writing Plan B on a blackboard.protsessid on väga vähestes kodanikuühendustes hoolega ette läbi mõeldud. Tavaliselt kujunevad nad nii, et organisatsioon teeb oma esimesed sammud väiksema tiimiga, kus asjad jaotuvad ja sujuvad loomulikult.

Suuremaks kasvades lisanduvad tööprotsessid ja toimimispõhimõtted lähevad keeruliseks. Sedasi võib ühel hetkel organisatsioon ennast avastada olukorras, kus efektiivsusest ja selgest struktuurist on asi kaugel. 

Üldjuhul see on see hetk, kus mõeldakse strateegilise planeerimise peale. Kas iseseisvalt või välise eksperdi abiga koostatakse organisatsiooni arengukava, mis kirjeldab pikaajalisi eesmärke, töö põhimõtteid, struktuuri ja kõike muud. Teisisõnu, toob selguse majja. Või siis mitte.

Kes on arengukavade või organisatsiooni strateegiatega kokku puutunud, teab, et tegemist on tavaliselt üsna pikkade tekstiliste dokumentidega. Mitte üksnes nende koostamine ei ole pikk ja raske protsess, vaid tihti jäävad ka dokumentide loojad ainsateks inimesteks, kes neid täies mahus läbi lugenud on.

Olgem ausad, pikk (ja tihti keeruline) tekst ei ole see, mis lugema kutsub.

Mis on lahendus?

Mitmed ärisektori organisatsioonid on juba avastanud enda jaoks organisatsioonidisaini meetodeid ehk visuaalseid tööriistu, mis toetuvad disainmõtlemisele ja lubavad mõelda läbi, modelleerida ja (mis kõige olulisem) jäädvustada selgel kujul kõik strateegia loomise seisukohast olulised aspektid.

Üks levinumaid organisatsioonidisaini tööriistu on ärimudeli tahvel (business model canvas), mille kohta saad põhjalikumalt lugeda näiteks Indrek Maripuu blogis.

ärimudeli tahvel

 

Loomulikult ei ole võimalik äriprotsesside planeerimise meetodeid kolmandas sektoris päris üks ühele üle võtta. Samas, kerge kohandamisega sobib see suurepäraselt vabaühenduse arengukava kirjutamise või sotsiaalse ettevõtte klassikalise strateegia loomise asemele.

Üks esimesi, kes ärimudeli tahvlit mittetulundussektori jaoks adapteeris, oli Bryann Alexandros, kelle ingliskeelsest blogist leiab päris palju põnevat lugemist mittetulundussektori strateegilise planeerimise kohta (sh ka seda, kuidas ärimudeli tahvlit vabaühenduse strateegia loomiseks kasutada).

Juba lähiajal laen Ideesahtlisse üles organisatsioonimudeli tahvli eestikeelse versiooni (koos väikse kohandamisega) ja Sul on võimalik seda oma organisatsioonis kasutama hakata!

Juhul, kui Sa ei taha oodata, millal organisatsioonimudeli tahvel siia ilmub, siis võid juba täna panna ennast kirja organisatsioonidisaini tasuta koolitusele MTÜ-dele, mis toimub 17. ja 24. oktoobril. Vaata lisainfot MAKISe portaalist.

 

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s