Mis on vastutustundlik ettevõtlus? Kolm küsimust Marko Sillerile.


Marko Siller

Suurem osa Ideesahtli postitustest on pühendatud vabaühendustele ja sotsiaalsetele ettevõtetele. Samas on ärimaastikul väga palju kasumit teenivaid ettevõtteid, kes pööravad samamoodi oma tegevuses suurt tähelepanu keskkonnasäästlikkuse ja sotsiaalse jätkusuutlikkuse aspektidele.

Eestis ühendab selliseid ettevõtteid Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum. Uurisin selle tegevjuhilt Marko Sillerilt, milles väljendub Foorumi liikmete vastutustundlikkus ja miks see kogub üha suuremat populaarsust. 

Ideesahtel: Praegu on meil piir vabasektori ja sotsiaalse ettevõtluse vahel suhteliselt hägune. Tõenäoliselt aga veel hägusam on see sotsiaalse ettevõtluse ja vastutustundliku äri vahel. Kuhu Sina oma hinnangul selle piiri tõmbaks?

Logo VEF suurMarko: Minu meelest ei ole see piir hägune. Sotsiaalsete ettevõtete eesmärk on tegeleda kindlate ühiskondlike probleemide lahendamisega ning investeerida oma ettevõtlustegevusest saadud kasum otse oma tegevusse nende probleemide lahendamiseks. Traditsioonilises ärisektoris saab vastutustundlikult tegutseda ettevõte, kelle eesmärk on teenida omanikele kasumit, tehes seda muuhulgas ka sotsiaalselt ja keskkonnaalaselt jätkusuutlikult ning läbipaistvalt. Peamised eesmärgid on erinevad. Tegutsemise viis ja väärtused pigem sarnased.

Kohati arvatakse, et vastutustundlik äritegevus ei peaks samuti niiväga kasumlikkusele keskendunud olema – ärikasumi asemel peaks peamine eesmärk olema mujal. Mul poleks midagi selle vastu, kui traditsioonilised firmad tasapisi oma ärimudelit muudaksid ja liiguksid sotsiaalse ettevõtluse suunas. Ent ma ei ole nõus sellega, et vastutustundlik ettevõtlus peaks välistama võimalikult suure kasumlikkuse äriorganisatsioonis.

Miks? Esiteks, ettevõtte eesmärk ongi omanikele kasumit teenida. Oma äritegevusele ei taha keegi peale maksta. Nullkasumiga (ent edukalt) toimetada soovijad võiksidki ilmselt sotsiaalse ettevõtluse suunas liikuda. Teiseks: vähemalt praegu näitab reaalsus, et vabasektor ja sotsiaalsed ettevõtted vajavad üpris sageli ärisektori tuge (siit taas ootus nende kasumlikkusele). Kui tahame tänase maailmakorralduse juures ühiskonnana kasvada, peab keegi seda rikkust tooma ja looma.

Ideesahtel: Kas Sinu arvates peab praegusel Eesti ärimaastikul paika müüt, et vastutustundlik ettevõtlus on ainult suurettevõtete jaoks? Kui ei ole, siis kes on need teised asjaosalised selles pildis?

Marko: Müüt peab paika ses suhtes, et nii arvatakse päris sageli. Tegelikkuses see aga nii ei ole. Vastutustundlik ettevõtlus ei pea tähendama pakse ja igavaid poliitikaid ja keerukaid süsteeme.

Iga ettevõte saaks enda jaoks läbi mõelda ning paika panna, millised on tema tegevusest tulenevalt kõige olulisemad jätkusuutlikkuse alased märksõnad, millele teadlikult tähelepanu pöörata – kuidas olla hooliv tööandja, hoida loodust, käituda eetiliselt ja läbipaistvalt, rääkida jõukohaselt kaasa ühiskondlikes küsimustes.

See on oluline juhtimise mõtteviis nii kahemehefirmadele, väike-ettevõtetele, aga tegelikult ka ükskõik millisele ärisektori välisele organisatsioonile alates riigiasutustest kuni vabasektorini välja.

Ideesahtel: Mis Sa arvad, mis on täna peamine suundumus, mis vastutustundlikku äri puudutab? Kuhu me praegu liigume?

Marko: Mu meelest hakkab tasapisi juurduma see arusaam, et pikas perspektiivis eduka äri ajamiseks lihtsalt peab nende teemade peale mõtlema. Turg nõuab seda, töötajad nõuavad seda, äripartnerid nõuavad seda: kui veel mitte täna, siis kohe-kohe hakkavad. Usun, et sellest suundumusest on aru saadud ja asju enda jaoks jätkusuutliku ja vastutustundliku ettevõtluse seisukohalt lahti mõtestama hakatud.

Näeme, et seetõttu muutub kogu teema üha rohkem ettevõtete äristrateegia osaks ning vähemaks jääb sihipäratut sponsorlust, mille ainus eesmärk oli oma logo näitamine.

Nüüdseks on Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi liikmeks astunud 33 organisatsiooni. Kindlasti on aga vastutustundlikult tegutsevaid äriühinguid Eestis palju rohkem. Kas Sulle, hea Ideesahtli lugeja on mõni neist silma jäänud? Kui jah, siis millega?

 

One thought on “Mis on vastutustundlik ettevõtlus? Kolm küsimust Marko Sillerile.

  1. Pingback: Vastutustundlik ettevõtlus: kas ainult suurettevõtetele? | Ideesahtel

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s