Kolm sotsiaalset start-up’i, millest tasub eeskuju võtta


Mis on esimene asi, mille peale Sa mõtled, kui kuuled sõna start-up? Suure tõenäosusega tuleb silme ette noor särtsu täis ettevõtja, kes on seotud IT-valdkonna, järjekordse mobiiliäpi arendamise või millegi muu sarnasega.

Kuid tegemist ei pea alati olema kõrgtehnoloogia. Start-up tähistabstart-up-text-on-a-button kõigest ettevõtluse ühte vormi, mille mõte on operatiivselt arendada idee reaalselt toimivaks tooteks või teenuseks ja vahele jätta üleliigsed protsessid (nagu näiteks liigne bürokraatia).

Tõenäoliselt seostub sotsiaalne valdkond start-up’idega kõige vähem. Ja seda täiesti põhjuseta.

Praeguses maailmas, kus sotsiaalne ettevõtlus on juba üsna levinud, on sotsiaalsed start-up’id kogumas hoogu. Äriformaat, kus ideest jõutakse töötava lahenduseni nii kiiresti kui võimalik, on nüüdseks osutunud tänuväärseks nii mitmeski eluvaldkonnas, kus suured probleemid on nõudnud kiiret ja tõhusat tegutsemist.

Selles loos ma tahakski rääkida kolmest õnnestunust ning tunnustust ja tähelepanu väärivast sotsiaalsest start-up’ist üle maailma.

Barefoot Power on Autraalia start-up, mis on Kids-read-and-draw-Barefoot-Powerjõudnud väga lühikese ajaperioodi jooksul saavutada meeletut edu ja tunnustust. Ettevõte pakub päikeseenergia akuga valguseallikaid piirkondades, kus elekter puudub või selle katkestused on liiga sagedased. Toode on piisavalt odav, nii et ka vähekindlustatud pered saaksid seda endale lubada.

Wello on tõend selle kohta, et edukas sotsiaalne swaterwheel-indiatart-up ei pea olema kõrgtehnoloogiline. See on Indias alguse saanud ettevõte, mille toode lahendab piirkonna peamise probleemi: veepuuduse. Piirkonnas, kus lähimad veeallikad võivad asuda kümnete kilomeetrite kaugusel, pakub Wello innovaatilist viisi vee transportimiseks. Enam ei pea naised veeanumaid pea peal kantavas ämbris koju viima (nagu see traditsiooniliselt on tavaks olnud), vaid saavad seda teha veereva sangaga tünni abil. Wello tooteid on odav ja lihtne toota, kuid kuivas piirkonnas on nad äärmiselt vajalikud.

Aunt Bertha on USA’s tegutsev infoportaal, Bertha1-588x283mis koondab kogu infot riigi ja kolmanda sektori pakutavatest teenustest. Infoportaali võlu seisneb selles, et postiindeksi alusel saab igaüks leida oma piirkonnas vajalikud sotsiaalsed programmid ja teenused.

Kuna nii vastutustundliku kui ka sotsiaalse ettevõtluse osakaal maailma majanduses järjest kasvab, siis iga tunniga tekib juurde ka start-up’e mis oleks täiesti väärt seda, et nendest rääkida ja õppida.

Mis võiksid olla need kodumaised edulood, kus ettevõtlikus ja ühiskonna mure lahendamine on edukalt kokku pandud? Kas tead juba praegu mõnd toodet või teenust, mida peaks sellesse nimekirja kindlasti lisama?

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s