Sotsiaalne start-up, mis teeb doonorluse lihtsaks. Intervjuu DonateIT projektijuhi Vitali Pavloviga


Vitali Pavlov

Vitali Pavlov, DonateIT projektijuht

Inspireerituna ühest Ideesahtli eelmisest nädala artiklist, mis tutvustas sotsiaalseid idufirmasid, asusin otsima head Eesti näidet sotsiaalse suunitlusega start-up’ist. Ühe sellise leidmine ei olnudki üldse keeruline: DonateIT on end teinud interneti avarustes väga hästi leitavaks.

Selleks, et saada paremini aru, millega on täpsemalt tegemist, võtsin ühendust DonateIT projektijuhi Vitali Pavloviga, kes mulle pikemalt asjast rääkis. 

Ideesahtel: Ma arvan, et kõige lihtsam on alustada selgitusest, mis asi see DonateIT täpselt on. 

Vitali: DonateIT on üks start-up projekt, mis sündis tervisele suunatud Garage48 üritusel aprillis 2014. Mõtlesime, et meil on vaja teha mittetulunduslikku projekti selleks, et parandada veredoonorluse olukorda. See ei ole praegu kriitiline, kuid vajab kindlasti efektiivsemaks muutmist. Statistika järgi ei ole doonoreid hetkel nii palju, kui oleks vaja, ja doonorlus iseenesest ei ole kuigi populaarne tegevus. Meie leidsime, et suudame seda olukorda parandada.

donateitDonateIT on kommunika-tsioonivahend verekeskuste ja doonorite vahel. See on mobiiliäpp, mis ühendab verekeskusi ja doonoreid.

Verekeskused kasutavad praegu oma kommunikatsiooniks telefone, nii kõnesid, kui ka SMS-e, ning e-maile. Praegune olukord näitab, et need ei ole kõige efektiivsemad viisid, kuidas saada inimesi verd annetama. Aga teisi viise neil ei ole.

Meie proovime tõsta kommunikatsiooni tulemuslikkust äpiga, mis on ühendatud verekeskuste süsteemidega selleks, et nad saaksid inimesi verd andma kutsuda. See lahendus oleks kiirem ja odavam.

Meie tiimis on 6 inimest. Alguses oli 15, aga kuna Garage48 üritustel on tiimiliikmete arvu limiit, siis on see kahanenud. Praegu töötame “aeglases režiimis”, kuna kõikidel tiimiliikmetel on oma põhitöö ja täisajaga töötajate värbamiseks raha meil veel ei ole. Selleks, et täiskohaga töötajaid kaasata, peame me äpi lõpuni valmis tegema ning siis otsima rahastust. Nii et olukord on raske, aga idee on nii hea, et sellest loobuda keegi ei taha.

Ideesahtel: Aga milleks te ise ennast pigem peate: kas sotsiaalseks ettevõtteks või äriprojektiks? Või hoopis millekski muuks?

Vitali: No esiteks ei olnud meie esialgne eesmärk raha teenida. Sellepärast me positsioneerisimegi end sotsiaalse, mittetulundusliku projektina. Mõne aja möödudes saime aru, et üks asi teist ei sega. Me tahame pakkuda seda teenust tasuta Eestis, kuid teenida tulu välismaal.

Ideesahtel: Aga mis see raha teenimise mudel sellisel juhul oleks?

Vitali: Meil on 4 variatsiooni, mida me saaks kasutada. Aga me ei ole veel kindlad, kuidas täpselt oleks parem seda teha.

Näiteks üks mudel oleks selline, et tasustamise maht sõltub sellest, kui palju üks verekeskus kutsub meie äpi kaudu inimesi. Põhimõtteliselt sõltub litsentsi tasu kasutajate arvust. See summa oleks võrdlemisi väike. Me arvame, et praeguseid verekeskuste kommunikatsioonikulusid saab vähemalt kaks korda vähendada.

Eestis me seda mudelit ei hakka rakendama. Siin on meil vaja rohkem rahalist toetust, muuhulgas näiteks ministeeriumite poolt. Aga enne on muidugi vaja kõik äpid lõpuni valmis kirjutada.

Ideesahtel: Kui kaugel te sellega praegu olete?

Vitali: Meil on prototüübid olemas. Samas, kuna meie arendajad ei ole veel päris profid, kõik on alles noored tegijad, siis see võtab aega, tuleb ette vigu ning peab asju ümber tegema.

Meie plaan on hetkel selline, et teeme valmis visuaalse lahenduse, sotsiaalmeedia kampaania, ning läheme Hooandjasse inimestelt tuge paluma. Meil ei ole palju vaja selleks, et äpid lõpuni kirjutada. See juba aitaks saada lepinguid väljaspoolt Eestit. Oleme mõelnud ka fondide peale. Maailmas on raha palju, tuleb lihtsalt osata küsida.

Ega meie ei tea ka, kuidas see küsimine käib – kui palju peab meil olema valmis selleks ajaks, kas peab olema juba tõestatud, et see mudel töötab, või proof-of-concept oleks piisav. Võib-olla me lihtsalt ei julge koputada õigele uksele.

DonateIT meeskond

DonateIT meeskond

Ideesahtel: Okei, aga kui sa mainid, et see rahastuse pool hetkel kõige parem ei ole, siis mis olemasolevat tiimi sellisel juhul hetkel motiveerib projektiga edasi minema?

Vitali: Idee!

No mina omalt poolt ka natuke motiveerin, aga üldiselt on see idee, mille nimel nad töötavad. Ma tunnen, et projektijuhina on mul puudu sundimisoskus. Ja ega ma ausalt öeldes ei tahaks ka tiimiliikmetele stressi tekitada. Ma tahaks, et nad teeks seda, mida nad teevad, eelkõige eesmärgi nimel.

Ideesahtel: Ma küsiks ka veidi laiemat küsimust. Kuna Sul on kogemus mitme erineva valdkonnaga, siis kuidas Sulle tundub, kui paljusid sotsiaalseid probleeme saaks start-up’ide vormis lahendada?

Vitali: Ma alustan oma vastusega kaugemalt. Start-up meie mõistes on innovatiivne viis midagi teha. See võib olla üks väike asi, mis lahendab mingi ülesande teisiti, kui see tavapäraselt toimub.

Arvestades, et sotsiaalseid start-up’e on väga vähe, vähem kui 10% (tõenäoliselt seetõttu, et kõik proovivad eelkõige raha teenida), siis tundub, et paljud ühiskonna probleemid alles ootavad neid inimesi, kes oleks huvitatud ja suudavad neid lahendada.

Ideesahtel: Aga mida Sa soovitaks neile, kes iseenesest oleks sotsiaalsetest start-up’idest huvitatud, neil on isegi idee võib olla olemas, aga nad ei oska kusagilt alustada?

Vitali: Kindlasti soovitaks inimestel mitte karta, võtta oma sõpru kaasa ja minna üritustele. Näiteks Garage48, milles osalemine ei ole üldse kallis ega keeruline. Varsti on algamas ka Ajujaht, kus on eraldi sotsiaalse ettevõtluse kategooria.

Teine soovitus oleks eneseharimine – motiveerivaid raamatuid ja inimesi on väga palju. Soovitan lugeda, otsida, mõelda, et oma ideed edasi arendada.

Kui teil ei ole ideed, aga samas oskate midagi hästi, siis samuti tasub proovida ennast mõnel start-up’ide üritusel. See ei tähenda automaatselt pikaajalist kohustust mõne projektiga seotud olla, aga sellest võib midagi väga toredat välja kasvada.

Intervjuu kokkuvõtteks lisan, et praeguse seisuga on DonateIT alates oma sünnist Garage48 aprilliüritusel suuri edusamme teinud. Muuseas, juba lähiajal näeme nende tiimi võistlemas Ajujahis.

Ideesahtel soovib DonateIT tiimile motivatsiooni ja jaksu selle vajaliku projekti elluviimisel ja edu välisturgudel!

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s