Vähekasutatud rahastusviis: Top 10 ühisrahastuse platvormi igale projektitüübile


Crowdfunding ehk ühisrahastus on rahastusviis, mis on viimase paari aastaga hoogsalt populaarsust kogunud. Massolution’i uuring näitab, et 2012. aastal oli erinevate ühisrahastuse platvormide kaudu kogutud kokku üle 2,1 miljardi euro. 2013. aastal suurenes see arv ligi 4crowdfunding miljardini.

Rahastuse saamiseks avaldatakse projekti info ühisrahastuse platvormil ehk vastaval veebilehel. Iga projekti juurde märgitakse veel konkreetne tähtaeg ja summa, mis on vajalik idee elluviimiseks. Parema tulemuse saamiseks laetakse üldjuhul ka projekti põhjalikult tutvustav materjal: näiteks video, pildid ja kirjeldus.

Numbrid näitavad, et tegemist on meeletult võimsa tööriistaga. Ühisrahastuse kaudu on leidnud toetust nii äri-, heategevus- kui ka isiklikud projektid. Selleks, et Eestiski selline rahastuse otsimisviis rohkem leviks, pani Ideesahtel kokku ühisrahastuse platvormide TOP 10.

  1. hooandja.ee

Hooandja on esimene kodumaine crowdfunding’u platvorm. Siit leiavad toetuse eelkõige loomingulised projektid. Hooandja ei ole suunatud heategevuslikele projektidele.

Projekti ülespanek Hooandja keskkonda on tasuta. Samas, kui kogud platvormi kaudu kokku vajaliku summat, pead maksma platvormi kasutamise eest mõningat teenustasu . Juhul kui Sa ei kogu teatavaks ajaks soovitud summat, kantakse kogu raha panustajatele tagasi.

Näide Hooandja projektidest

Näide Hooandja projektidest

2. kickstarter.com

Kickstarter on tõenäoliselt populaarseim ühisrahastuse platvorm maailmas. See on koht, kus annetusi saavad koguda loomingulise suunitlusega projektid. Kickstarter ei ole äri-, heategevus-, või isikliku eesmärgi rahastamise jaoks. Alates 2009. aastast on Kickstarter toetanud üle 60 000 projekti.

kickstarter

Näide Kickstarteri projektist

3. crowdfunder.com

Crowdfunder on suunatud äritegevuse toetamiseks. Sealhulgas on sellel platvormil ka eraldi sotsiaalse ettevõtluse kategooria. See on koht, kus saavad kokku investorid ja ettevõtjad. Seda platvormi tasub kaaluda siis, kui Sinu ideel on taga ärimudel, mis annab võimaluse investeeringud kasumiks pöörata.

Crowdfunder'i projektid

Crowdfunder’i projektid

4. crowdrise.com

Crowdrise on mittetulundussektorile mõeldud platvorm. Selle kaudu on võimalik koguda raha heategevuseks üldiselt või mõne sotsiaalse kampaania jaoks. Oma kogumiskampaania on võimalik siduda ka mõne üritusega. Peale selle toimib Crowdriseri platvormi kasutajatele veel “punktiarvestus”, mis lubab pidada arvestust, kui suurt panust on organisatsioon või inimene andnud.

Crowdrise avaleht

Crowdrise avaleht

5. indiegogo.com

Indiegogo on universaalne annetuskeskkond, mis lubab leida toetust ükskõik millisele (v.a puhtalt ärilisele) projektile. Leiutised, kunstiprojektid, sotsiaalsed algatused ja muud sarnased ettevõtmised võivad siit leida omale tuge. Tegemist on ka väga populaarse platvormiga: alates 2008 aastast on Indiegogo kaudu leidnud toetust “miljonid unistajad”, kes said tänu annetajatele oma ideed ellu viia.

Indiegogo projektide kategooriad

Indiegogo projektide kategooriad

6. quirky.com

Quirky on koht leiutajatele. Siin koguvad annetusi need, kellel on innovaatiline idee, kuid kel napib võimalusi selle arendamiseks, täiendamiseks või prototüübi ehitamiseks. Nendel, kellel endal leiutamine hästi välja ei tule, tasub Quirky’sse ikkagi piiluda, kuna peale annetamise saab sealt osta juba valmis tehtud innovaatilisi tooteid.

quirky

Quirky tooted

7. appbackr.com

Appbackr annab äppide loojatele võimaluse rahastada oma projekti enne, kui see päriselt iseseisvalt raha tootma hakkab. Siia on oodatud eelkõige mobiiliäppide loojad ning need, kes on valmis mõnele uuele maailma muutvale äpile väikese annetuse tegema.

Appbckr avaleht

Appbckr avaleht

  1. pozible.com

Pozible on annetuskeskkond, mis annab võimaluse sisuliselt kõikidele projektidele. Oodatud on kunstnikud, muusikud, sotsiaalsed ettevõtjad, tehnoloogia arendajad, ürituste korraldajad ja paljud teised inimesed ning organisatsioonid, kes leiavad, et nende idee võiks rahalist tuge saada.

Näide Pozible projektidest

Näide Pozible projektidest

9. boomstarter.ru

Boomstarter on Kickstarteri vene analoog. Siin leiavad toetust eelkõige millegi uue loomisega seotud projektid. Välistatud on äriprojektid, raha kogumine heategevuseks ja isiklike ostude finantseerimine.

Boomstarter'i avaleht

Boomstarter’i avaleht

10. startsomegood.com

StartSomeGood on ühisrahastuse platvorm sotsiaalsele ettevõtjale ja vabaühendusele. Siia on oodatud projektid, mis toovad kaasa positiivse sotsiaalse muutuse. Lehe moderaatorid on üsna karmid ja hindavad kriitiliselt kõiki sisestatud projekte. Nii tagatakse see, et rahasüsti saavad just need, kes seda tõesti vajavad ning kes tõepoolest kasutavad kogutud summat otstarbekalt.

StartSomeGood avaleht

StartSomeGood avaleht

Lõpetuseks tahaks kindlasti mainida, et see nimekiri ei ole kaugeltki ammendav. Juhul kui selles loetelus ei leidunud ühtegi Sinu projektile sobivat ühisrahastuse keskkonda, siis tasub internetiavarusi põhjalikumalt uurida.

Mõne keskkonna kasutamise kasuks otsustades peab kindlasti uurima selle tausta ja tutvuda põhjalikult kasutamistingimustega.

Pealegi ei tee halba ka see, kui konsulteerid oma raamatupidajaga, kuidas ühisrahastuse kaudu saadud tulu organisatsiooni raamatupidamises kajastub. See on aga juba ühe järgmise postituse teema.

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s