Kolm märki sellest, et peaksid oma rahastusmudeli üle vaatama


Vabaühendustel on väga palju erinevaid võimalusi oma rahastusmudeli koostamiseks. Võimalik on kombineerida annetusi, otsetoetusi, sponsorlust ja palju muud.

Üldlevinud praktika on see, et rahastusallikate valik tehakse organisatsiooni tegutsemise alguses ning jäädakse nendele kindlaks väga pika aja jooksul.

Selline järjekindlus võib olla edu võtmeks. Samas, muutuvas majanduses võib see olla organisatsiooni jaoks saatuslik.

Mis on märgid, mis näitavad, et jätkusuutlikkuse tagamiseks on vaja oma rahastusmudel kriitilise pilguga üle vaadata?

nr1Sõltud liiga palju ühest konkreetsest rahastajast. Olgu see kas sponsorlust pakkuv ettevõte või fond, kellega koostöö pikemat aega edukalt sujunud on, ei tõota selline “monogaamia” siiski head. Juhul kui toimub midagi ootamatut ning rahastaja on sunnitud organisatsiooni toetamisest loobuma, ei ole Sul varuks puhvrit, mis tagaks võimekust tegevust jätkata kuni uue suurtoetaja leidmiseni.

nr2Sinu rahastuse portfell põhineb üksnes otsetoetustel. See, et fondid ja programmid, kust raha taotled, on iga kord erinevad, ei muuda asja paremaks. “Projektirahadest” elamine tähenab eelkõige seda, et Sul puudub võimalus teha pikaajalisi plaane, vaid pead reageerima sellele, mida parasjagu projektikonkursitel pakkuda on. See omakorda piirab võimalusi arenguks ning ka jätkusuutlikkus satub sedasi ohtu.

nr3Sa oled viimase aasta jooksul pidanud palju plaanitud tegevusi ära jätma või edasi lükkama rahastuse puudumise tõttu. See ütleb kõik – kui olemasolev rahastusüsteem ei võimalda organisatsiooni igapäevast tööd vajalikus mahus ära teha, siis on aeg ringi vaadata ja uusi rahastuvõimalusi otsida.

Mida teha, kui tundsid oma organisatsiooni mõne punkti kirjelduses ära? Esimene samm on see, et tuleks oma organisatsiooni rahastamismudel põhjalikult üle vaadata ning muuta see selliseks, et vajalikud vahendid oleksid kättesaadavad õigel ajal ja õiges mahus. Lisaks peaks see olema võimalikult mitmekesine, et ühe rahastusallika ootamatul äralangemisel ei peaks Sa “poodi kinni panema”.

Kuidas seda teha, sellest kirjutan juba lähiajal ilmuvas postituses.

One thought on “Kolm märki sellest, et peaksid oma rahastusmudeli üle vaatama

  1. Pingback: Kuidas muuta mittetulundusorganisatsioon efektiivsemaks? | Ideesahtel

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s