Autistist spetsialistiks – nutikas ärimudel Specialisterne näol


Kas tead, mis on ühist füüsik Albert Einsteinil, režissöör Stanely Kubrickul ja kunstnik Michelangelol? Teadlaste hinnangul võis neil kõigil kolmel olla autism. Autismil on erinevaid vorme, kuid sarnasteks joonteks on raskused teiste inimestega suhtlemisel, kirjutamata reeglitest arusaamisel ning teatud ülesannete täitmisel.[1] Viimase uuringu andmetel võib maailmas olla 1 autist iga 68 lapse kohta.[2] Täiskasvanud autistidest umbes 85% on töötud.[3] Sellised sotisiaalsed probleemid võivad aga olla aluseks nutikatele äriideele ning avada uusi turge üle maailma. Taanist alguse saanud Specialisterne on näide sellest, kuidas autistide tööhõivega tegelemisest on kasvanud 12 riigis tegutsev innovatiivne ja auhindu võitnud ettevõte.

Specialisterne logoSpecialisterne (http://specialisterne.com/) on 2004. aastal asutatud IT ettevõte, mis pakub teenusena tarkvara testimist, programmeerimist ning andmesisestust. Specialisterne teeb eriliseks see, et nende töötajateks on autistid. Autistidel on oma nõrgad küljed, aga neil on ka väga erilised oskused – näiteks keskmisest inimesest suurem tähelepanuvõime, nulltolerants vigade suhtes ning võime teha väga hästi rutiinset tööd. Specialisterne, mis tähendab taani keeles spetsialiste, on muutnud need oskused oma konkurentsieeliseks.

Thorkil Sonne, Specialisterne asutaja, on algusest peale seadnud eesmärgiks positsioneerida ettevõte kui kvaliteetne teenusepakkuja, mitte kui heategevusprojekt. Specialisterne klientideks on olnud suurkorporatsioonid nagu Deloitte, Microsoft ja Siemens. Tänu oma aastatepikkusele kogemusele autistidega töötamisel konsulteerivad nad nüüd ka teisi IT ettevõtteid kuidas autiste oma töötajaskonda kaasata. Näiteks teevad nad koostööd SAP-iga, kellel on aastaks 2020 plaanis värvata umbes 650 spetsialisti autistide hulgast.[4]

Thorkil Sonne, Specialisterne asutaja. Pildi allikas: specialistpeople.com

Thorkil Sonne, Specialisterne asutaja ja autistist poja isa. Pildi allikas: specialistpeople.com

Oma kasumi reinvesteerib aga Specialisterne oma sihtasutusse Specialist People Foundation, mille missiooniks on tekitada  töökoht 1 miljonile autistile üle maailma. Sihtasutuse üheks väljundiks on autistide oskuste hindamine ja koolitamine leidmaks nendele roll tööturul. Samuti tegelevad nad mudeli väljatöötamisega, mis aitaks ettevõtetel autiste edukalt värvata ja juhtida ning toetavad Specialisterne mudeli maaletoomist.[5] Specialist People Foundation üheks rahastusallikaks ongi mudeli litsensitasu, millele lisanduvad projektitoetused ja annetused.

Autistid ei ole ainukesed eriliste oskustega potentsiaalne tööjõud – inimesi, kelle tegelikku talenti ei ole veel puudest mööda nähtud, on palju.  Siit ka sõnum Eesti ettevõtjatele – mitte ainult talendid koju, vaid leidke ka talendid kodudest üles!

Vaata, mida räägib Specialisterne asutaja Thorkil Sonne oma ettevõtja teekonna kohta: https://www.youtube.com/watch?v=9J5aYYO86sM

[1] Põhja-Eesti Autismi Liit. Autismist. http://www.autism.ee/?page_id=56 (02.01.2015)
[2] Centers of Disease Control and Prevention (2014). Autism Spectrum Disorder. Data & Statistics. http://www.cdc.gov/ncbddd/autism/data.html (02.01.2015) *Uuring on tehtud USA-s. Ametlikud andmed maailma keskmise osas puuduvad, kuid see number on hinnanguliselt 1% maailma elanikkonnast
[3] Walton A. G (30.11.2011). Living Life With Autism: Has Anything Really Changed? http://www.forbes.com/sites/alicegwalton/2011/11/30/living-life-with-autism-asperger-has-anything-changed/ (02.01.2015)
[4] Wang, S.S (27.03.2014). How Autism Can Help You Land a Job. Wall Street Journal: http://online.wsj.com/articles/SB10001424052702304418404579465561364868556 (02.01.2015)
[5] The Specialist People Foundation. One million jobs. http://specialistpeople.com/about/one-million-jobs/ (02.01.2015)

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s