Heategevusest sotsiaalse ettevõtteni – Mobile School ja Streetwize lugu


Mobile School logoMaailmas on hinnanguliselt 100 miljonit tänavalast, keda ümbritseb vaesus, tõrjutus ja kuritarvitamine. Tänavalaste elujärje parandamiseks on mitmeid erinevaid programme, ometi on nende tõhusus tihtipeale madal.  Näiteks Ladina-Ameerikas põgenevad 90% lastest integratsiooni keskustest juba 1-2 päeva möödudes.[1] Belgiast alguse saanud Mobile School on võtnud hoopis teise lähenemise – selle asemel, et lapsed tänavalt „jõuga“ ära tuua,  panevad nad lapsi isennast aitama ja seda otse tänaval.

Mobiilne kool Nikaraaguas. Pildi allikas: Quetzaltrekkers Leon: Las Chavaladas http://leon.quetzaltrekkers.org/projects/las-chavaladas/ (04.01.2015)

Mobiilne kool Nikaraaguas. Pildi allikas: Quetzaltrekkers Leon. http://leon.quetzaltrekkers.org/projects/las-chavaladas/ (04.01.2015)

Tehes mitmeid aastaid tänaval vabatahtlikku tööd, töötas Arnoud Raskin välja meetodi, kuidas välisest abist sõltuvaks jäämise asemel tänavalapsi hoopis toetada nii, et nad iseennast aitama hakkaksid.[2] Tööstusdisaini õppinud Arnoud lähtus oma tegevuses motost “Kui laps ei saa kooli tulla, viime meie kooli lapse juurde” ning arendas selle tuginedes välja mobiilse kooli.[3] See kujutab endast ratastel liikuvat koolitahvlit, millele on kinnitatud erinevad harivad mängud alates kirjaoskuse arendamisest kuni laste õiguste ja ettevõtlusteadmisteni välja. Tahvliga liiguvad vastava hariduse saanud tänavatöötajad, kes laste arengut läbi erinevate tegevuste ja mängude toetavad.

Tahvli eesmärk ei ole asendada traditsioonilist kooliharidust. Materjalid ja mängud on mõeldud kasvatamaks laste usku isendasse, eneseaustust ja enesekindlust. Kui mitmed tänavalastele suunatud programmid keskenduvad probleemidele nagu vägivald ja narkootikumid, siis Mobile School on võtnud teise lähenemise keskendudes laste tugevustele. Mobiilse kooli eesmärgiks on innustada lapsi oma võimeid avastama ja nendele toetudes paremale elujärjele liikuma.[4]

2002. aastal Arnoudi eestvedamisel asutatud Mobile School (http://www.mobileschool.org/) on nüüdseks 22 riigis üle 4 kontinendi: Euroopas, Ladina-Ameerikas, Aafrikas ja Aasias. Lisaks mobiilsele koolile pakuvad nad ka koolitusi ja workshoppe nii koolidele kui tänavalastega töötajatele. Oma tegevuse laiendamiseks kasutab Mobile School frantsiisimudelit, kus töötatakse kohalike partneritega.[5] Kohalikel organisatsioonidel on võimalik mobiilset kooli tasuta rentida, kui nad täidavad Mobile School’i poolt seatud kriteeriumid.

Mittetulundusühinguna oli Mobile School oma algusaastatel suuresti sõltuv toetustest ja annetustest. Mõistes, et ainult filantroopiale tuginedes ei ole võimalik oma tegevusi ja mõju piisavalt kasvatada, hakkasid nad uut ärimudelit väljatöötama. 2008. aastal asutas Arnoud Mobile School’i kõrvale ärilise eesmärgiga konsultatsiooniettevõtte Streetwize (http://www.streetwize.be/en). Leides, et igapäevased kriisiolukorrad, riskide võtmine, pidevalt muutuv keskkond ning tihe konkurents iseloomustavad lisaks tänavaelule ka tänast ärikeskkonda, asus Streetwize tänavalastega töötamisel saadud teadmisi ärikonteksti tõlgendama. Nimelt koolitab ja konsulteerib Streetwize juhte ja ettevõtteid, kuidas sellises keskkonnas ellu jääda ning edukas olla. Praeguseks pakub etevõte oma teenuseid üle 120-le kliendile, sealhulgas on nende klientideks olnud suurfirmad nagu Deloitte, Nike, DHL ja Ikea.

Teenuste müügilt tekkiv kasum reinvesteeritakse tagasi Mobile School’i. Kui 2011. aastal kattis Streetwize’i kasum 27% Mobile School’i eelarvest[6], siis 2013. aastaks on see number juba 70%[7]. Ülejäänud 30% on kaetud annetuste ja toetusega. See aga neid veel ei rahulda, 2019. aastaks on seatud kõrge eesmärk Mobile School  mõju kahekordistada ning saavutada 100%-line sõltumatus välistest rahastusallikatest.[8]

Mobile School’i ja Streetwize’i näol on tegemist tõelise edulooga, kust Eesti sotsiaalsetel ettevõtetel on nii mõndagi õppida. Sellest räägime aga juba lähemalt ühes järgmises postituses.

Vaata, mida põnevat räägib ettevõtja Arnoud ise oma väljakutsetest ja teekonnast Mobile School’i loomisel: https://www.youtube.com/watch?v=jwETTH3iaS0 (video 11:45, inglise keeles)

[1] Ashoka (2011). Fellows: Arnoud Raskin. https://www.ashoka.org/fellow/arnoud-raskin (04.01.2015) [2] Mobile School. About us. http://www.mobileschool.org/en/about-us (04.01.2015) [3] Mobile School. About us. http://www.mobileschool.org/en/about-us (04.01.2015) [4] Mobile School. About us. http://www.mobileschool.org/en/about-us (04.01.2015) [5] Ashoka Talks (12.06.2014). The Story of Mobile School & Streetwize. https://www.youtube.com/watch?v=jwETTH3iaS0 (04.01.2015) [6] Ashoka (2011). Fellows: Arnoud Raskin. https://www.ashoka.org/fellow/arnoud-raskin (04.01.2015) [7] Ashoka Talks (12.06.2014). The Story of Mobile School & Streetwize. https://www.youtube.com/watch?v=jwETTH3iaS0 (04.01.2015) [8] Ashoka Talks (12.06.2014). The Story of Mobile School & Streetwize. https://www.youtube.com/watch?v=jwETTH3iaS0 (04.01.2015)

One thought on “Heategevusest sotsiaalse ettevõtteni – Mobile School ja Streetwize lugu

  1. Pingback: 3 näidet, kuidas tulemusi ja mõju kommunikeerida | Ideesahtel

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s