Kõnnime katuseid mööda ehk lugu Bybi linnamesilastest


Bybi logoKas Sa oled kunagi mõelnud selle peale, kui palju on linnades kasutamata katusepinda? Kuidas võiks seda targalt ära kasutada? Sobiva kliima puhul võiks sinna paigutada päikesepaneelid, või hoopis mõnusa grillimis- või aianurga teha või ehitada oma linnakasvuhoone… Miks mitte seal isegi mesilasi pidama hakata? Oot-oot… mesilased linna katustel? Just nii! Kopenhaagenis tegutsev sotsiaalne ettevõte Bybi teeb just seda! Bybi urbaniseerunud meetööstus loob töövõimalusi pikaajalistele töötutele ning pakub linnainimestele võimalust loodusega rohkem kontakti saada.

Oliver Maxwellile, Bybi asutajale, tuli idee mesilaste pidamisest linnas peale osalemist Kopenhaageni kliimakonverentsil 2009. aastal. Teda inspireeris raamat „Prosperity without growth“, mis vaatles kuidas tuleviku majandus näeb välja keskkondliku ja sotsiaalse kriisi äärel olevas maailmas.[1] Ta mõistis, et meil on vaja tööstusi, mis ei hävita keskkonda, vaid parandavad seda. Samuti on vajalik pakkuda tähenduslikke rolle ja töökohti inimestele, mis ei õõnestaks ressursibaasi. Need mõtted peas keerlemas, möödus  Oliver ühele jõulupeole sõites mesilastarudest, mis ajendas teda mesinikuga ühendust võtma ja oma ideedest rääkima.[2] Ülejäänud on juba ajalugu – oma esimese toodanguni jõudis Bybi 2011. aastal.[3]

Bybi linnakatustel tegutsemas. Pildi allikas: http://bybi.dk/historier/bees-on-the-roof/ (12.02.2015)

Bybi linnakatustel tegutsemas. Pildi allikas: http://bybi.dk/historier/bees-on-the-roof/ (11.02.2015)

Bybi ärimudel tugineb koostööl era-, avaliku ja vabaühenduste sektoriga.  Siinkohal on heaks näiteks Bybi koostöö ühe Euroopa suurima konverentsikeskusega Kopenhaagenis. Bella Center ostab Bybilt teenust mesilaste pidamiseks oma keskuse katusel. Kohaliku omavalitsusega koostöös pakub Bybi tööd kodututele, keda koolitatakse professionaalse mesiniku assistentideks ning kes aitavad mesilaste eest hoolitseda ja mett töödelda.  Konverentsikeskuse katuselt kogutud mesi viiakse seejärel vabrikusse, kus mesi eraldatakse, purkidesse pannakse ning seejärel juba tagasi konverentsikeskusele müüakse.[4] Bybi teeb koostööd ka Taani Punase Ristiga varjupaiga otsijate koolitamisel mesinikeks ning Activity Center’iga Sundholmis, kus pikaajalised töötud toodavad Bybi jaoks raame ja mesilastarusid.[5]

Bybi tooted. Pildi allikas: http://bybi.dk/product/gift-pack-4/ (12.02.2015)

Bybi tooted. Pildi allikas: http://bybi.dk/product/gift-pack-4/ (11.02.2015)

Praeguseks peab Bybi miljoneid mesilasi 150 erinevas asukohas üle Kopenhaageni. 2013. aastal teenis Bybi 50% oma tuludest läbi mee müümise ettevõtetele, ülejäänud rahastus tuli läbi CSR lepingute ja projektide (sh üritused, meediakajastus, toodete jagamine).[6] Tänaseks on ettevõtte tootmismaht juba kasvanud ning 60% rahastusest tuleb mee ja teiste meetoodete (meeõlu, maiustused, jäätis jt) müügist.  Lisaks ettevõtetele müüb Bybi nüüd ka oma tooteid hulgimüüjatele ja supermarketitele. 25% tuludest tuleb läbi ettevõtetega tehtavate projektide ning 15% koolide ja vabaühendustega tehtavate projektide. 100% Bybi kasumist reinvesteeritake tagasi nende sotsiaalsetesse ja keskkondlikesse projektidesse. [7]

Skeptikutele nii palju, et linnakeskkonnast pärit mesi on puhas mesi. Mesilased on lõhnale väga tundlikud, mistõttu väldivad nad nektari kogumist saastunud lilledelt. Teiseks, tarus on valvurmesilased, kes tunnevad ära saastega kokku puutunud mesilased ning ei luba neil tarru siseneda. Kolmandaks, raskemetallid atmosfäärist või taimedelt kogunevad peamiselt mesilase kehas, mitte toodetavas mees. Erinevad rahvusvahelised uuringud on näidanud, et isegi väga saastunud piirkondades elavad mesilased toodavad söömiseks ohutut mett.[8]

Bybi on väga hea näide sellest, kuidas ühendada ettevõtluses keskkondlik, sotsiaalne ja majanduslik aspekt. Siit ka mõte, et võiksime enda katuseid mööda kõndida ja vaadata, mida seal teha annaks!

[1] Vt raamatu kokkuvõtet siit: Leggett, J. (23.01.2010). Prosperity Without Growth: Economics for a Finite Planet by Tim Jackson. The Guardian. http://www.theguardian.com/books/2010/jan/23/properity-without-growth-tim-jackson (11.02.2015) või uuri arvustusi siit: Amazon. http://www.amazon.com/Prosperity-without-Growth-Economics-Finite/dp/1849713235/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1423549690&sr=1-1&keywords=prosperity+without+growth (11.02.2015)
[2] Copenhagen Business School (15.10.2014). Course on Social Entrepreneurship in Coursera. Week 6: The purpose of a business plan. Interview with Oliver Maxwell, CEO of Bybi  (11.02.2015)
[3] Bybi: FAQ. http://bybi.dk/sample-page/?lang=en (11.02.2015)
[4] Copenhagen Business School (15.10.2014). Course on Social Entrepreneurship in Coursera. Week 6: The purpose of a business plan. Interview with Oliver Maxwell, CEO of Bybi  (11.02.2015)
[5] Bybi: FAQ. http://bybi.dk/sample-page/?lang=en (11.02.2015)
[6] Copenhagen Business School (15.10.2014). Course on Social Entrepreneurship in Coursera. Week 6: The purpose of a business plan. Interview with Oliver Maxwell, CEO of Bybi  (11.02.2015)
[7] Bybi: FAQ. http://bybi.dk/sample-page/?lang=en (11.02.2015)
[8] Bybi: FAQ. http://bybi.dk/sample-page/?lang=en (11.02.2015)

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s