VEG and the City toob aia iga linlase koju


VEG and the City logoKas teadsid, et 2050. aastaks kasvab maailma elanikkonna arv umbes 35% ja nõudlus toidu järgi tõuseb 60%? Selleks, et kogu elanikkond ära toita, on vaja teha olulisi samme nii poliitilisel, äirlisel kui indiviidi tasandil viljakuse tõstmiseks, ressursside efektiivsemaks kasutamiseks, jäätmete vähendamiseks jne. Šveitsi ettevõte VEG and the City on probleemile lähenenud teise nurga pealt – nende visiooniks on tuua aed ja toidukasvatamisvõimalused iga linlase koju!

Modernsed laest rippuvad potidVEG and the City (https://www.vegandthecity.ch/en/) on sotsiaalne ettevõte, mille eesmärgiks on võimaldada igale linlasele aed, mis sobiks just nende elustiili ja oskustega. VEG and the City asutajal, Gudrun Onganial, on visioon roheliseks muuta 100 000 Šveitsi korterit ja töökohta. Ettevõte tahab taasühendada linlased ja söögikasvatuse ning näidata, kuidas toit kasvab ja kuidas ise seda kasvatada. Gudrun arvab, et igaühele leidub oma võimekusele vastav aianurk – olgu see siis aknalaual, rõdul, katusel või isegi laes![1]

VEG and the City sai hoo sisse 2012. aastal läbi viidud eksperimendist, mille eesmärgiks oli testida kui palju juurvilju ja ürte on võimalik vertikaalselt vähese pinna peal kasvatada ja millised neist kasvavad sellistes tingimustes kõige paremini. Kokku istutati 90 taime, mille kastmiseks paigaldati päikesepatereil töötav niisutussüsteem. Projekt osutus igati edukaks, esimene saak koristati 2012. augustis ning sellest sai VEG and the City esimene toode – kompaktne linnakasvuhoone.[2] Tootearenduse tulemusena võib nüüd juba 5.7m2 suuruse põrandapinnal vertikaalselt kasvatada kuni 192 taime. [3]

Linnakasvuhoone pilootprojekt.

Lisaks sellele peab VEG and the City veebipoodi, kus müüakse linlastele mondernseid ja loomingulisi aiatarbeid. Nende hulgas on vahva disaini ja tehnoloogiaga lillepotte, linnaruumi hästi sobivaid vertikaalseid kasvulavasid ja kõik muu vajalik, et näpud mulda pista ja toitu kasvatama hakata. Samuti korraldab ettevõte linnaaianduse teemalisi kursusi ja workshoppe, mida pakutakse nii eraisikutele kui ka ettevõtetele. 2013. aasta lõpus avas VEG and the City oma esimese füüsilise poe, kus lisaks kõigele tarvilikule pakutakse võimalust oma taimi ümber istutada või näiteks lilleseades kätt proovida.[4] Ettevõte rendib ka aiapinda, 2015. aasta aiahooajaks on võimalik üürida 50 erinevas suuruses pinda. Rendihinna sees on näiteks bioloogiline väetis, töövahendid, konsultatsioon ning aiamööbli kasutus.[5]

Linnakasvuhoone mudel päikesepatareil töötava niisutussüsteemiga.

VEG and the City’le andis hoo sisse üks äriingel ning WWFi ja Migrose korraldatud võistlus, mille ettevõte võitis oma linnakasvuhoone ideega 2012. aasta sügisel.[6] Tuluallikaid on ettevõttel mitmeid – toodete müük turgudel, veebipoes ja füüsilises poes; aianduskursuste ja workshoppide osalustasud; linnakasvuhoonete müük ja hooldus ning aiapindade rentimine. Oma ideega on nad võitnud mitmeid auhindu ning hiljuti avaldas Gudrun ka oma esimese linnaainduse teemalise raamatu.[7] Šveitsis on ettevõte saanud ääretult positiivse vastuvõtu osaliseks nind peab juba ka laienemisplaane välismaale.

Võrreldes mitmete tiheda asustusega riikidega, on Eestis toidukasvatamise võimalustega kindlasti paremad lood. Samas on ka juba siin linnaaianduse teemalisi põnevaid eksperimente läbi viidud. 2008/2009 kasvatati kuue kuu jooksul Eesti Kunstiakadeemia ning Kultuuritehas Polymeri varikatusel söögitaimi kaardistamaks sellega seotud probleeme ja võimalusi. Kui see artikkel mõtted tööle pani, siis loe kindlasti ka Linnalabori eksperimendi raportit, mis lisaks testi tulemustele sisaldab ka põnevaid näiteid maailmast: http://issuu.com/linnalabor/docs/soodav_linn

[1] Migros (16.04.2013). Urban Gardening. http://www.migros.ch/generation-m/de/nachhaltigkeit-bei-der-migros/aktuelles/interview-veg-and-the-city.html (23.03.2014)
[2] VEG and the City. Pilot project: Harvesting Station. https://www.vegandthecity.ch/en/learn-more/pilotprojekt-erntestation (23.03.2015)
[3] VEG and the City. Harvesting Station. https://www.vegandthecity.ch/en/learn-more/erntestation (23.03.2015)
[4] Startupticker (13.12.2013) VEG and the City: Der erste urbane Gartenstore. http://www.startupticker.ch/en/news/december-2013/veg-and-the-city-der-erste-urbane-gartenstore#.VQ7k4I6UeSo (23.03.2015)
[5] VEG and the City. Ein Mietbeet für dein eigenes Gemüse. https://www.vegandthecity.ch/en/mietbeete (23.03.2015)
[6] Changemakers (19.06.2013). VEG and the City – Make your home a garden . http://www.changemakers.com/browse/business-social-enterprise/social-enterprise?page=24 (23.03.2015)
[7] Amazon. An die Töpfe, gärtnern, los!: Praxiswissen und Ideen fürs urbane Gärtnern.
http://www.amazon.de/die-T%C3%B6pfe-g%C3%A4rtnern-los-Praxiswissen/dp/3258078351 (23.03.2015)

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s