5 eduka rahataotluse tunnust


projekti koostamineKuigi väga paljudel organisatsioonidel on juba kogemusi seoses projekti rahataotluse esitamisega mõnesse fondi või programmi, on suurema osa vabaühenduste jaoks küsimus „Kuidas kirjutada head projekti?” endiselt väga aktuaalne. Kuigi sellele küsimusele ei ole ühtset, kõigile sobivat vastust, siis ikkagi saab välja tuua mõned hea projekti tunnused, mida võib tõepoolest universaalseks pidada.

Sellest postitusest leiad kontroll-loendi, millele võiks rahastaja positiivset otsust sihtiv projekt vastata.

1. Loogiline ja selge sisu

Heas projektis on kõik omavahel kooskõlas: iga planeeritud tegevus toetab eesmärki, iga arvestatud ressurss (sh ka aeg ja raha) on kavandatud väljunditega proportsionaalselt. Rahataotluse koostamisel arvestatakse ka sellega, et kõik esmapilgul ilmselged põhjus-tagajärg seosed peavad taotluse hindajale mõeldes olema selgesõnaliselt lahti kirjutatud.

2. Läbimõeldud ja usaldusväärselt esitletud vajalikkuse põhjendus

Sageli sünnivad projektid säravast ideest, mis tugineb aastatepikkusele kogemusele ja projekti valdkonna põhjalikule tundmisele. Samas jätame tihti mõtlemata, kas projekti teostamine näib otstarbekas ja ratsionaalne ka kõrvaltvaatajale (loe: taotluse hindaja seisukohalt). Seega tasub planeerimisetapis tutvuda põhjalikult lähteolukorda kirjeldava infoga, et oma seisukohta kinnitada. See võib olla statistika, ekspertarvamused või midagi muud. Loomulikult peab seejärel seda infot ka rahataotluses selgelt kirjeldama.

3. Selgelt kirjeldatud realistlik projekti oodatav mõju

Järjest vähem rahastatakse projekte, mis on ühekordse ja lühiajalise mõjuga. On väga oluline osata näidata ja selgitada, kuidas on algatatav projekt kooskõlas nii organisatsiooni kui ka sihtrühma eesmärkidega pikemas perspektiivis ning milline pikaajaline muutus võib järgneda praegusele projektile. Tuleviku ettenägemine võib olla keeruline, kuid tähtis on rõhutada märkimisväärset, ent samas ka realistlikku mõju, mida projekt ühiskonnale tulevikus loob. [Tutvu tööriistaga, mille abil saad projekti mõju kavandada, siit.]

4. Huvigruppide kaasatus projekti planeerimisel ja elluviimisel

Lähenemine, kus organisatsioon teeb midagi sihtrühma jaoks ilma sihtrühma kaasamata, oli üpris levinud veel kümmekond aastat tagasi. Kuid praegu on väärtuslikud ainult need algatused, mis kaasavad kasusaajaid ja valdkonnaga seotud huvigruppe aktiivselt nii probleemi määramisel, lahenduse väljatöötamisel kui ka realiseerimisel ja tulemuste levitamisel. [Loe huvigruppide kaardistamise kohta lähemalt.]

5. Realistlik eelarve

Rahast ei saa projektides üle ega ümber. Paratamatult on see tulemuse saavutamisel üks oluline koostisosa. Projektitoetuse taotlemisel on meil sageli kiusatus „küsida igaks juhuks natuke rohkem”, juhuks, kui rahastaja peaks otsustama projekti ainult osaliselt toetada. Reaalsuses näeb see aga sageli välja hoopis petuskeemina ning projekt ei pruugi üldse taotlusvooru sõelast läbi minna.

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s