Uus rahastusmudel ühiskondlike valukohtade lahendamiseks


Maailmas on kanda kinnitamas tulemus- ja mõjupõhised rahastusmudelid, mis aitavad erasektori rahastuse toel tulemuslikumalt ühiskondlike probleeme lahendada. Vabaühendustele pakub mudel võimalust saada pikajaline investeering oma teenuste arendamiseks ja laiendamiseks. Esimese taolise mudeli – ühiskondliku mõju osakud (ingl Social Impact Bond ehk SIB) – väljatöötamist Eestis on eestvedamas Heateo Sihtasutus.

Allikas: Heateo SA, http://www.sib.ee

Ühiskondliku mõju osakute ehk SIBi näol on tegemist mõjupõhise rahastusmudeliga, mille eesmärgiks on katsetada ja üles leida mõjukad algatused ühiskondlike valukohtade lahendamiseks. Lihtsustatult on mudeli tuumaks investorite, riigi ja vabaühenduse vaheline kokkulepe, mille puhul investorid rahastavad teatud perioodi jooksul vabaühenduse programmi. Rahastamine toimub tingimusel, et edu korral maksab riik investoritele nende alginvesteeringu koos intressiga tagasi. Edukuse hindamise aluseks on projekti alguses osapoolte vahel kokkulepitud mõõdikud ja eesmärgid, mille täitmist projekti jooksul ning lõppedes hinnatakse. Kui projekti osutub edukaks, on riigil võimalus olemasolev lahendus mõjukust tõestanud lahenduse vastu välja vahetada ning vabaühenduselt juba otse antud teenust pikaajaliselt sisse osta.

Tänaseks on maailmas käivitatud pea 50 SIBi ning üle 100 mudeli on väljatöötamisel. Euroopast võib siin näiteks tuua 2013. aastal Hollandis käivitatud projekti, mille abil lahendatakse noorte töötuse probleemi. SIBi tellijaks Hollandis on Rotterdami omavalitsus ning investoriteks pank ABN Amro ja filantroopiafond Start Foundation, kes investeerisid kokku 680 000 eurot Buzinezzclubi kaks aastat kestvasse programmi. Programmi eesmärk on tõsta riskinoorte enesekindlust ja võimekust tööturule siseneda inspireerivate koolituste, coachingu ja ligipääsu kaudu ettevõtete võrgustikule. Mida rohkem noori on programmi lõpuks tööle saanud või kooliteed jätkab, seda rohkem on võimalik investoritel teenida. Rotterdami omavalitsus maksab investoritele tekkinud kulusäästu pealt (töötutoetuse ärajäämine, tulud sotsiaalmaksust ja tulumaksust) intressi kuni 12% aastas nelja aasta jooksul.

Rahastusmudeli uudsus seisneb kolme osapoole – avaliku sektori, vabaühenduste ja investorite – huvide sidumises. Riik on huvitatud programmidest ja algatustest, mis ühiskondlike probleeme tulemuslikumalt ja kuluefektiisemalt lahendavad. Sageli on vabaühendustel kompetents probleemi ja sihtgrupiga tegelemisel, aga puuduvad ressurssid, et oma teenuseid arendada ja laiendada. Teisalt on täna maailmas üha rohkem investoreid (sh ettevõtteid ja eraisikuid), kes soovivad ühiskondlike probleemide lahendamisse panustada. Investorite jaoks on SIBi mudel võimalus investeerimine ja ühiskondlik mõju ühendada.

SIBi mudelist räägime lähemalt juba meie järgmistes postitustes. Seniks uuri, millist mudelit Heateo Sihtasutus plaanib Eestis järgmisel aastal käivitada www.sib.ee

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s