3 mõtet, kuidas mõjupõhine rahastusmudel vabaühenduse jaoks väärtust loob


Allikas: Career ConnectÜhes varasemas postituses rääkisime uudsest rahastusmudelist Social Impact Bond (SIB), mille eesmärgiks on erasektori rahastuse toel tulemuslikumalt ühiskondlikke probleeme lahendada. Täna vaatame Career Connect’i näitel, millist väärtust loob mõjupõhine rahastusmudel vabaühendustele.

Career Connect on vabaühendus, mis pakub Suurbritannias kvaliteetset karjäärinõustamist noortele ja täiskasvanutele. 2012. aastal käivitas riik koostöös Career Connect’iga SIBi projekt, mille eesmärgiks oli aidata 4000-l riskigrupis oleval noorel jätkata haridusteed ja olla tööturul edukam. Career Connect’i mentorid töötasid 3,5 aasta vältel üks-ühele 14-19 aastaste endiste õigusrikkujatega, et tõsta noorte enesekindlust ja harjutada vaimset vastupidavust. Programmi rakendamiseks kaasati mõjuinvestoritelt kokku 1,5 miljonit naela. Tänaseks on Career Connect’i SIBi projekt  üks esimesi maailmas, mis on edukalt lõpule jõudnud ja investoritele raha tagasi toonud. Career Connect’ile pakkus rahastusmudel võimalust saada pikajaline investeering oma teenuste laiendamiseks. Kuid kasu peitub kaugemalgi.

nr1Headest kavatsustest tõhusa programmini

SIBi mudelis on kesksel kohal sekkumise mõju hindamine, mis eeldab ulatuslikku andmekogumist. David Howard Career Connect’ist on öelnud, et üheks suurimaks õppimiskohaks SIBi projektis osaledes oli see, kuidas kasutada andmeid saavutamaks parim tulemus. Andmete kogumine ja analüüsimine aitas organisatsioonil aru saada mis toimib konkreetse sihtgrupi peal, millistel tingimustel see toimib ja miks see toimib. See teadmine aitas omakorda programmi veelgi paremaks ja tõhusamaks muuta.[1]

nr2Mõju saavutamine suurendab rahastamisvõimalusi

Positiivsete tulemuste saavutamine SIBi projektis tõstab organisatsiooni usaldusväärsust ning mainet ka pikas perspektiivis ning aitab edaspidi uut rahastust kaasata. Nähes Career Connect’i sekkumise mõju, käivitas riik nendega koostöös sel kevadel uue 3-aastase karjäärinõustamise projekti, mis on suunatud nooretele, kellel on probleeme vaimse tervise ning emotsionaalse heaoluga.[2] Mitmed vabaühendused on öelnud, et tulemus- ja mõjupõhine lähenemine on aidanud neil võita uusi teenuslepinguid ka teistelt tellijatelt.[3]

nr3Organisatsiooni efektiivsuse ja kompetentsi kasv

SIBi mudelis on olulisel kohal kõigi kolme sektori ja erivaldkondade kompetentside kaasamine. See aitab omakorda kasvatada vabaühenduse enda kompetentsi ning rakendada projekti jooksul saadud teadmisi mõju hindamisest, projektijuhtimisest ning sihtgrupi kohta kogutud infot ka oma edasistes tegevustes. Mitmed vabaühendused on kinnitanud, et SIB mõjutab positiivselt ka teiste programmide rakendamist ning aitab parendada organisatsiooni sisemisi süsteeme.[4]

Kuigi SIBi projekte on erineva fookuse, struktuuri ja kestvusega, siis ülalnimetatud punktid on läbivad kasutegurid vabaühenduste jaoks. Tutvu lähemalt ka Career Connect’i edulooga: https://www.youtube.com/watch?v=byJrgHxI6ws (video 03:05 min, inglise keeles)

[1] Bridges Ventures (10.07.2015). Career Connect. https://www.youtube.com/watch?v=byJrgHxI6ws (04.11.2015)
[2] Bridges Ventures (14.07.2015). Bridges-backed Career Connect delivers key SIB milestone. http://bridgesventures.com/bridges-backed-career-connect-delivers-key-sib-milestone/ (04.11.2015)
[3] Bridges Ventures (Oktoober 2014). Choosing Social Impact Bonds: A Practitioner’s Guide. http://www.bridgesventures.com/wp-content/uploads/2014/12/SIB-report-DPS.pdf (04.11.2015)
[4] Ibid.

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s