Fairphone – telefon, millel on lugu


Fairphone_logo_cmyk-01-12015. aasta lõpus jagas üks minu tuttav Facebookis pilti oma uuest telefonist, lisades sinna juurde rõõmsa kommentaari, et see on parim jõulukink, mida ta oleks osanud soovida. Ei olnud tegemist uue iPhone’iga ega ka mõne muu tuntud globaalse brändi toodetud esemega. Pildil oli Fairphone II. Välimuselt –telefon nagu ikka, kuid üpris intrigeeriva nimega. Huvi pärast klikkasin juuresolevale lingile, ja sealt avanenud lugu oli vägagi põnev.

hinnakujundusFairphone on sotsiaalne ettevõte, mille peamine eesmärk on pakkuda inimestele vastutustundlikult toodetud elektroonikat. Lisaks selgitavad telefoni loojad, et nende jaoks on oluline, et asjal oleks oma lugu, ning nad jutustavad seda lugu oma telefoni kohta väga põhjalikult ja avatult. Ettevõtte unikaalse pakkumise aluseks on läbipaistev tarneahel, seda koguni alates toorainetest.

Teine oluline läbipaistvuse element seisneb hinnakujunduses. Toote kodulehel on detailselt kirjas, miks telefon maksab nii palju nagu ta maksab ning kui suur osa summast läheb tootmisele, maksudele ja muudele elementidele.

Mis teeb Fairphone’i ettevõttena märkimisväärseks on see, et tegemist on 100% isemajandava ettevõttega. Selle käivitamiseks ja majandamiseks ei kasutatud ei investoreid ega sihtfinantseeringut. Tõsi, Fairphone alustas küll aastal 2010 projektina Waag Society tiiva all, kuid juba aastal 2013 oli saanud iseseisvaks ettevõtteks. Praegu on Amsterdamis asuva Fairphone’i meeskonnas 39 inimest, kes esindavad koguni kahtkümmet eri rahvust.

Funktsionaalsuse poolest pakub Fairphone kõike sama, mida teisedki turul olevad telefonid. Ainsaks erisuseks võib vist välja tuua vähetuntud logo telefoni tagakaanel.

Allolevast videost näeb, milline on Fairphone’i tootmisprotsess

 

Fairphone’i Youtube’i kanalist näeb nii tootmise kui ka kasutamise kohta rohkemgi.

Kas Sina oleks valmis oma järgmiseks telefoniks ostma tuntud brändiseadme asemel vastutustundlikult toodetud Fairphone’i?

 

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s