Mis on sotsiaalne innovatsioon?


Sõna “innovatsioon” kohtab äriajakirjades ja -raamatutes täna ilmselt sagedamini, kui mõnda muud. Innovatsioonivõimet peetakse kaasaegse organisatsiooni konkurentsivõime võtmekomponendiks.

Samal ajal on vabaühenduste maailmas järjest rohkem levimas mõiste “sotsiaalne innovatsioon”. Sellest, mida selle uhkelt kõlava termini all mõeldakse räägimegi allolevas postituses.

Mis on sotsiaalne innovatsioon?

Kuigi sotsiaalse innovatsiooni termin on võrdlemisi uus, siis selle iva ei ole ikkagi ühiskonnale uus ega võõras. Tegemist on kontseptsiooniga, mis ühendab endas kõik tooted, teenused ja mudelid, mis ühelt poolt vastavad ühiskonna vajadustele (seda paremini kui alternatiivid) ning teiselt poolt pakuvad uudseid lahendusi, koostöövõimalusi või tehnoloogia rakendamist.

Sotsiaalse innovatsioon ei pruugi tähendada alati revolutsioonilisi ideid. Üsna tihti tugineb see ka vanade ideede täiustamisele, või töötavate lahenduste ja ideede ületoomisele ühest regioonist või valdkonnast teise. Edukaimad innovatsiooni näited ei ole sageli kaugeltki mitte need, kus tegemist on uue tehnoloogia leiutamisega, vaid nendega, kus olemasolev tehnoloogia uues võtmes ära kasutatakse.

Kes saab tegeleda sotsiaalse innovatsiooniga?

Sotsiaalne innovatsioon seostus pikaajaliselt peamiselt sotsiaalsete ettevõtete ja vabaühenduste tegevusega. Kaasaegne lähenemine rõhutab aga seda, et sotsiaalne innovatsioon ei piirdu ühe konkreetse sektoriga. See hõlmab kõiki tüüpe organisatsioone – avaliku-, era- ja kolmandat sektorit. See on nii selle tõttu, et paljud uuendused arenevad kasulikumaks just siis, kui nad kaasavad eri- sektorite kompetentse. Lisaks lahendavad sotsiaalsed innovaatorid tihti probleeme, mis hõlmavad rohkem kui ühte tegevusala.

Sotsiaalne innovatsioonist Euroopa Liidu projektides

Alates 2014. aastast on sotsiaalne innovatsioon fookuses ka Euroopa Liidu prioriteetides. Muutuvas Euroopas on hulgaliselt ühiskonnaprobleeme, mille lahendamine traditsiooniliseks kujunenud meetodite kaudu ei õnnestu.

Põnevaid näiteid ja selgitusi, mida sotsiaalne innovatsioon “Euroopa Liidu keeles” tähendab saab lugeda sellelt lingilt. Lingil asuvat dokumenti soovitan lugeda eriti nendel, kes plaanivad lähitulevikus esitada projekte Euroopa Liidu fondidesse, kuna siin selgitatakse põhjalikumalt, mis on sotsiaalne innovatsioon Euroopa Liidu struktuurifondide kontekstis ning miks on see järgneval rahastusperioodil tähelepanu keskpunktis.

Lisa oma kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s